ΔράσειςΣχολ. Έτος 2023-2024

Επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας και συμμετοχή στο πρόγραμμα «Διαφορετικότητα & διαχείριση συναισθημάτων – Σχολικός εκφοβισμός».

Την Τρίτη 5 Μαρτίου οι μαθήτριες/τές της Α Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας. Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τα παιδιά μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Διαφορετικότητα & διαχείριση συναισθημάτων – Σχολικός εκφοβισμός».

Είχαμε την ευκαιρία να ξεφυλλίσουμε βιβλία από την πλούσια συλλογή της βιβλιοθήκης με θέμα τη φιλία.

Μάθαμε να αναγνωρίζουμε τις μορφές του εκφοβισμού και να καταδικάζουμε κακοποιητικές συμπεριφορές που πληγώνουν.

Μάθαμε να επιλύουμε τις διαφορές μας με ενσυναίσθηση «μπαίνοντας στα παπούτσια του άλλου».

Μάθαμε να αποδεχόμαστε και να προστατεύουμε τη διαφορετικότητα που κάνει τη ζωή μας πολύχρωμη.

Μάθαμε να επιλέγουμε την αγάπη, τον σεβασμό και την αλληλεγγύη.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό Βάγια Γκουντουβά για την υπέροχη εισήγησή της και όλο το προσωπικό της βιβλιοθήκης για τη φιλοξενία τους.