sliderΕκδηλώσεις - Εθνικές επέτειοιΣχολ. Έτος 2023-2024

Σχολική γιορτή 25ης Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου είναι ημέρα διπλού εορτασμού, της Εθνικής Επανάστασης αλλά και του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, το σχολείο μας τίμησε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με  μια υπέροχη γιορτή από τους μαθητές της Α’ τάξης, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Νούλα Αγγελικής.

Το πρόγραμμα της γιορτής περιλάμβανε την παρουσίαση του χρονικού του Αγώνα, πεζά και ποιητικά κείμενα, οπτικοακουστικό υλικό, τραγούδια από τους μαθητές/-τριες, παραδοσιακούς χορούς, καθώς και σύντομες δραματοποιήσεις λογοτεχνικών κειμένων, που ζωντάνεψαν τα γεγονότα της Επανάστασης. Προβλήθηκαν χαρακτηριστικά στοιχεία της ελληνικής επανάστασης, όπως ήταν η Φιλική Εταιρεία, το κίνημα του φιλελληνισμού, οι γνωστοί ήρωες της επανάστασης και οι γυναίκες που θυσιάστηκαν για να μην πέσουν στα χέρια του εχθρού.